5097349-hot-dog-bier-und-wurst Zapraszamy na cotygodniowy przegląd wydarzeń z Niemiec.

Na początek skróty meczów niemieckich drużyn w Lidze Mistrzów:

Schalke – Chelsea 0:3

Bayern Monachium – Viktoria Pilzno 5:0

Bayer Leverkusen – Szachtar Donieck 4:0

***

Jak już wczoraj pisaliśmy, mecz między Hoffenheim a Bayerem Leverkusen, w którym Stefan Kiessling zdobył bramkę-widmo, nie zostanie powtórzony. Tak zdecydował sąd sportowy przy Niemieckim Związku Piłki Nożnej. Innego zdania był Prezydent UEFA Michel Platini, który uważa, że byłby to „wspaniały gest fair play, gdyby oba kluby zjednoczyły się w tym celu”. Powtórki ostatnich 20 minut meczu jednak nie będzie, więc 3 punkty pozostaną w Leverkusen.

***

Dziś, oprócz przedstawienia 23 kandydatów do zdobycia „Złotej Piłki” przedstawiono także nazwiska dziesięciu szkoleniowców, którzy mają szansę na tytuł „Trenera Roku”. W owym gronie znaleźli się dwaj niemieccy trenerzy – Jurgen Klopp oraz Jupp Heyncknes. Ten drugi, mimo że w Bayernie pracował tylko do połowy roku, jest głównym faworytem do zwycięstwa w tym notowaniu.

***

Łukasz Piszczek wrócił do treningów. Na dowód, polski obrońca opublikował fotkę na swoim profilu na Facebook’u. Powrót Piszczka na boisko, po kilkumiesięcznej przerwie, planowany jest na początek 2014 roku.

***

Zostaniemy jeszcze na chwilę w Dortmundzie. Po ostatnim derbowym meczu Borussii z Schalke, trener Jurgen Klopp w krytycznych słowach wypowiedział się na temat zachowania fanów żółto-czarnych, którzy rzucali racami w kibiców gospodarzy.

- To jest po prostu aspołeczne, rzucać race do innych kibiców. Zachowanie kibiców było nie do przyjęcia i razem z prezesem klubu nie będziemy tego akceptować. To naprawdę duży wstyd.

Jurgen Klopp

Tymczasem w kontekście BVB mówi się o Lukasie Podolskim i Juanie Cadrado. Niemiec miałby trafić na Signal Iduna Park po zakończeniu sezonu w miejsce Roberta Lewandowskiego, zaś będący obecnie w dobrej formie pomocnik Fiorentiny jest obiektem zainteresowań kilku europejskich klubów. Aby go pozyskać należy liczyć się z wydatkiem rzędu 24 milionów euro.

***

W minioną sobotę ligowy rekord meczów bez porażki pobił Franck Ribery, który od 39 meczów schodził z boiska jako niepokonany. Jego Bayern wygrał z Herthą 3:2, a Francuz po meczu przyznał, że o historycznym wyczynie nie wiedział:

- Przyznam, że nie miałem pojęcia, że moja seria jest już tak imponująca. Z Bayernem zawsze chcę zwyciężać .

Franck Ribery

Ostatnią porażkę Bayernu w lidze (i jedyną w tamtym sezonie) - rok temu z Bayerem – Ribery oglądał z trybun.

***

W niedzielnym meczu Freiburgu z Hamburgerem miała miejsce bardzo, naprawdę bardzo niecodzienna sytuacja. Bramkarz gospodarzy, Oliver Baumann zanotował występ, z którego będzie się z niego śmiała cała Europa jeszcze przez długi czas. Młody golkiper zawalił swojej drużynie trzy bramki, choć zawalił to i tak zwrot eufemistyczny. Wstyd, żenada, hańba, frajerstwo. Jeśli w Niemczech piłkarze również lubią sobie pograć u bukmacherów, chyba mamy pierwszego podejrzanego. Zobaczcie sami:

***

I na koniec słówko o będącym w coraz lepszej formie Sławomirze Peszko. Polak w ostatnim meczu Koln z Arminią Bielefeld zapewnił zwycięstwo swojej drużynie strzelając jedyną bramkę w meczu na dziesięć minut przed końcem. Brawo, tylko tak dalej.