coffeandnews1

Podajemy poranną kawę,  prezentując świeże wydarzenia piłkarskie w Europie i na świecie.

***

POLSKA

Kiedy w listopadzie 2011 roku Pavel Hapal obejmował Zagłębie Lubin, jego debiut w ekstraklasie przypadł na pojedynek ze Śląskiem Wrocław. Skończyło się solidnym laniem 1:5 od przyszłych mistrzów Polski, a mina czeskiego szkoleniowca zdawała się mówić „ale wdepnąłem”. Teraz losy się odwróciły. W spotkaniu kończącym niedzielne zmagania T-Mobile Ekstraklasy, Zagłębie pokonało Śląsk Wrocław 4:0 i awansowało na ósme miejsce w tabeli.

***

Czas pokazał, że niewiele wyszło z brylantowych wizji Izabeli Łukomskiej-Pyżalskiej. Warta Poznań bliska jest bowiem spadku do 2. ligi. Klub miał ambitne plany sięgające nawet Ekstraklasy. W pewnym momencie wszystko się jednak zacięło i teraz Warta może wylądować w II lidze. W niedzielę Warta przegrała 13. mecz w sezonie. Uległa w Stróżach Kolejarzowi 0: 1 Warta po 25 meczach ma na koncie 26 punktów. Ma już tylko „oczko” przewagi nad 15. Stomilem Olsztyn, który otwiera strefę spadkową.

***

W Warszawie zaplanowano turniej ku czci jednego z najwybitniejszych zawodników Legii – Kazimierza Deyny. Wiadomo już, jakie zespoły zobaczymy podczas DEYNA CUP. Jak donosi serwis Legia.net powołując się także na słowa prezesa Legii, Bogusława Leśnodorskiego, znamy już zespoły, które wezmą udział podczas Deyna Cup. Podczas dwudniowego turnieju, który ma zostać rozegrany przed rozpoczęciem przyszłego sezonu wezmą udział znane piłkarskie firmy . Przy Łazienkowskiej mają pojawić się takie ekipy jak: Austria Wiedeń, Partizan Belgrad oraz rezerwy Fluminense Rio de Janeiro.

EUROPA

Robert Lewandowski od ostatniej środy, kiedy strzelił cztery gole Realowi Madryt w półfinale Ligi Mistrzów, jest na ustach całego piłkarskiego świata. W mediach toczy się dyskusja na temat przyszłości polskiego napastnika i tego, w jakim klubie zagra w przyszłym sezonie, pod warunkiem, że nie dokończy kontraktu w Borussii Dortmund. Najczęściej padają nazwy Bayernu Monachium i Manchesteru United. Tymczasem legenda piłki nożnej, Christo Stoiczkow, w rozmowie z „Przeglądem Sportowym” nie widzi przeszkód, żeby „Lewy” zagrał w FC Barcelonie. Stoiczkow przyznał, że jest pod dużym wrażeniem wyczynu Lewandowskiego z półfinału Ligi Mistrzów. – Kiedy ma się dobry dzień, wtedy wchodzi wszystko. Każde dotknięcie piłki może zamienić się na gola i tak było w środę w przypadku Roberta – powiedziała była legenda Barcelony.

***

Chelsea Londyn zrobiła kolejny krok w stronę Ligi Mistrzów. „The Blues” skupiają się na utrzymaniu 3. miejsca w tabeli Premier League. Zajęcie trzech pierwszych miejsc gwarantuje awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Chelsea musi się bronić przed atakami Arsenalu i Tottenhamu, ale póki, co robi to skutecznie. W niedzielę ekipa Rafy Beniteza poradziła sobie ze Swansea City. Losy meczu rozstrzygnięte zostały w ciągu dwóch minut. W 44. minucie do  siatki trafił po podaniu Lamparda Oscar, a po chwili z rzutu karnego trafił „Lamps”.

***

Marcin Burkhardt strzelił gola dla Simurq Zaqatala w wyjazdowym meczu z FK Baku. Zespoł Polaka przegrał 1:2. Bury” wszedł na boisko w przerwie przy stanie 1:0 dla gospodarzy. W 77. minucie Simurq stracił drugiego gola. Burkhardt w 81. minucie zdołał jedynie uratować honor gości. To piąte trafienie w sezonie polskiego pomocnika.