Gdzie się podziali chłopcy z tamtych lat? Stomil Olsztyn

Kibice z Warmii i Mazur już ponad dekadę nie mają swojego przedstawiciela w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Zapewne długo się to nie zmieni. Obecnie mimo iż Stomil Olsztyn już drugi sezon gra na zapleczu ekstraklasy, to bardziej czeka go brutalna walka o utrzymanie, niż o czołowe lokaty. Patrząc na skład ówczesnego Stomilu, w którym najskuteczniejszym strzelcem był Maciej Terlecki, zdobywca czterech goli, to nic dziwnego, że olsztynianie z hukiem spadli do drugiej ligi.

ZOBACZ KOSMICZNEGO GOLA ZLATANA

Ostatni mecz w ekstraklasie Stomil Olsztyn rozegrał 5 maja 2002 roku w Łodzi z tamtejszym Widzewem. „Duma Warmii” nie spisała się najlepiej, przegrywając wysoko 1:4. Było to smutne zwieńczenie tragicznego sezonu w wykonaniu olsztynian. Stomil w grupie spadkowej sezonu 2001/2002 zajął ostatnie miejsce wygrywając w całych rozgrywkach zaledwie cztery razy (dwa razy w sezonie zasadniczym i dwa razy w grupie spadkowej). Dla wielu zawodników, którzy wystąpili w tamtym meczu był to nie tylko ostatni ekstraklasowy mecz w barwach Stomilu, ale i w całej karierze. Zobaczmy co działo się z nimi w kolejnych latach.

Wyjściowe zestawienie Stomilu Olsztyn z Widzewem Łódź:

Łukasz Załuska – obecny rezerwowy golkiper Celtiku Glasgow jako 19-latek debiutował w barwach olsztyńskiej drużyny w ekstraklasie. W sezonie 2001/2002 był jedynie zmiennikiem Sylwestra Wyłupskiego notując trzy spotkanie ligowe. Po spadku Stomilu, do ekstraklasy wrócił jeszcze jako bramkarz Korony Kielce, po czym przeniósł się do Szkocji, gdzie dobrą markę wyrobił sobie w zespole Dundee United.

Artur Szymczyk – do zespołu z Olsztyna dołączył w przerwie między rundami z Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski. Mecz z Widzewem był dla niego ostatnim w polskiej ekstraklasie. W Olsztynie został jeszcze jedną rundę, po czym występował w drużynach z niższych lig, gdzie bywał grającym trenerem.

Tomasz Lenart – przed związaniem się ze Stomilem dziesięć lat był podporą ŁKS-u, z którym zdobył mistrzostwo Polski. W Olsztynie był podstawowym stoperem. Po sezonie wrócił w swoje rodzinne strony, gdzie w klubie Stasiak Opoczno zakończył profesjonalną karierę.

Marcin Kłosowski – rodowity olsztynianin wraz z Lenartem stanowił podstawową parę stoperów ”Dumy Warmii”. W drugoligowym Stomilu grał jeszcze pół roku, po czym przeniósł się do Torunia.  Pod koniec swojej piłkarskiej przygody wyjechał za granicę, gdzie grał w norweskim Mysen IF.

Sławomir Święcki – całą swoją karierę związał z Warmią. Po półtora roku spędzonym w Olsztynie powrócił do Jezioraka Iława – klubu, którego jest wychowankiem. Na początku października wznowił karierę zasilając czwartoligowy GKS Wikielec.

Maciej Terlecki – jeden z największych niespełnionych polskich talentów. W Olsztynie chciał się odbudować. Był czołowym graczem Stomilu, a jego bramka z Radomskiej nominowana była do nagrody „Bramki roku”. Po roku spędzonym w Stomilu był jeszcze Widzew Łódź, Wisła Płock czy Pogoń Szczecin. Terlecki nigdy jednak nie osiągnął poziomu, do jakiego miał predyspozycje. Obecnie jest ekspertem telewizyjnym.


(bramka Terleckiego od 6:25)

Grzegorz Lech – strzelec ostatniego ekstraklasowego gola dla Stomilu. Bratanek Piotra Lecha większość swojej kariery spędził w stolicy Mazur. Najlepszy okres w jego karierze  to jednak lata spędzone w Koronie Kielce. W jego przypadku historia zatoczyła koło – ponownie w barwach Stomilu walczy o ligowy byt. Miejmy nadzieje, że tym razem się uda.

Dariusz Preis – w sezonie 2001/2002 był podstawowym pomocnikiem Stomilu. Po spadku olsztynian grał m. In. w KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Na koniec kariery wrócił do rodzinnej Chełmży, gdzie obecnie zajmuje się pracą z młodzieżą.

Maciej Lewna – najbardziej znany z udziału w „Aferze barażowej” czyli w ustawionym dwumeczu Szczakowianki Jaworzno z Lukullusem Świt Nowy Dwór Mazowiecki, po której został dożywotnio zawieszony (później karę złagodzono). W Stomilu rozegrał jedyne mecze w ekstraklasie. Po dyskwalifikacji wyjechał do Austrii, gdzie grał w niższych ligach.

Tomasz Radziwon – ponoć wielki talent. Gdy był nastolatkiem chciała go u siebie Borussia Dortmund. Niepełnoletni wtedy Tomek nie zdecydował się jednak na wyjazd na zachód. Bardzo szybko skończył karierę, bo już w wieku 26 lat. Po zawieszeniu butów na kołku zajął się biznesem w swoim rodzinnym Olsztynie.

Abel Salami – swego czasu bardzo popularny w Olsztynie, ale bardziej niż ze zdobytych bramek, znany był z podbojów miłosnych i dyskotekowych wojaży. Po degradacji Stomilu zahaczył się jeszcze w Jaworznie, po czym kopał się w czoło w zespołach z niższych lig.

FERGUSON JAKIEGO NIE ZNACIE

W drugiej połowie na boisku pojawili się:

Piotr Klepczarek II – debiutował w wieku 18 lat. W ówczesnym pierwszoligowym Stomilu rozegrał dwa mecze. Na ekstraklasowe boiska wrócił po dziewięciu latach w barwach ŁKS-u. Obecnie jest piłkarzem Dolcanu Ząbki.

Adam Zejer – bardzo barwna postać. Reprezentant Polski, mistrz kraju z Zagłębiem Lubin i… Besiktasem Stambuł. Podobnie jak dla wielu piłkarzy z ówczesnej kadry Stomilu mecz z Widzewem był ostatni na poziomie pierwszej ligi. Obecnie jest trenerem grup młodzieżowych Stomilu Olsztyn.

Marcin Florek – napastnik, ale tylko z nazwy. W ostatnim sezonie Stomilu w ekstraklasie zdobył aż jedną bramkę. W najwyższej polskiej klasie rozgrywkowej nigdy już nie zagrał.

Trener – strażak:

Jerzy Fiutowski – właśnie on miał uratować dla Stomilu pierwszą ligę, co jak wiadomo się nie udało. W dalszych latach pracował w Zagłębiu Lubin, gdzie zamieszany był w aferę korupcyjną.

JAKUB KOWALEWSKI

fot. stomil.olsztyn.pl

Pin It